U nedjelju 13. rujna nastavili smo s programom društvenih izleta i zaputili se na Velebit i njegov vrh Metla visok 1288 m . Lijepo vrijeme privuklo je 20 naših članova od 6 do 70+ godina na ovaj lijepi i ne previše zahtjevan izlet koji je organizirala naša iskusna Kate. Nakon jutarnje kavice, razbuđivanja i upoznavanja iz Gospića krećemo prema Baškim Oštarijama. Prolaskom pored napuštenog planinarskog doma Vila Velebita, vraćaju se neke lijepe uspomene na turu po Premužićevoj stazi, okolnim vrhovima i nekoliko dana provedenih u tom domu. Automobile ostavljamo na platou pored Stojanovog vrela koje se nalazi ispod Filipovog kuka gdje je uređeno penjalište. Staza odmah ulazi u šumu pa komentiramo kako će nam dobro doći hladovina jer je zaista bio topao dan. Lagano uzbrdo korak po korak, izmjenjuju se šumarci bukve i pokoje jele te travnate padine Velebita koje mirišu po rascvjetanom vrisku. Susrećemo dva motorista koji su neposredno prije nas prošli stazu na motorima i nikako nam nije jasno kako, obzirom na povremeni nagib. O uništavanju staza nećemo ovaj put. Nakon sat vremena evo nas na vrhu, lijepom travnatom hrptu. Pogled je prekrasan na sve strane, baš kao što nam je i najavljeno. Prepoznajemo okolne vrhove: Crni vrh, Sadikovac, Ljubičko brdo, Kiza, Bačić kuk i mnogi drugi velebitski kukovi … Zajednička fotografija, pečati u knjižnicu i zasluženi odmor – neki su odabrali sunce i uživanje u pogledu, a drugi su pobjegli u hladovinu. Povratak istom stazom brzo je prošao. Izlet nastavljamo posjetom Kubusu– neobičnom kamenom spomeniku – kocki smještenoj na četiri kugle. Nalazi se na Oštarijskim vratima na 927 m i sagrađen je u vrijeme rekonstrukcije ceste od Karlobaga do Gospića 1846 g. Cesta – Terezijana je sagrađena 1786. g. Pogled je prekrasan, s jedne strane očarajavajući i veliki Velebit, a s druge more i otoci i njihove gole sjeverne obale ogoljene Velebitskom burom. Potom odlazimo do sirane Vegium gdje se opskrbljujemo svježim mliječnim proizvodima.
Službeni dio izleta je gotov, ali kakav bi to bio izlet kada se dojmovi ne bi zbrojili uz još jedno piće za rastanak. Kava i palačinke u Makija i možemo kući.
Ivana Jozić